Zapraszamy !!
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Szybko minęły dwa miesiące letniego odpoczynku i nadszedł czas na rozpoczęcie pracy w nowym roku szkolnym. Czeka was kolejny rok wędrówki do krainy wiedzy, poszukiwania, zdobywania i odkrywania tajników nauki. Przygotowaliśmy dla was miłe niespodzianki. Pragniemy aby każdy dzień w naszej szkole był niezapomniany i niesamowity.Dziś trzeciego września spotkaliśmy się wszyscy na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2018/19. Dziękujemy klasie szóstej, która pod bacznym okiem pani Renaty Kurendy urozmaiciła nam ten dzień ciekawym wprowadzeniem.
2
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18!!!
- 1
Wspólna zabawa klas I-III
18 czerwca odbyła się wycieczka uczniów klas I-II do stajni Rzeczyca.Było klasowe ognisko - pieczone kiełbaski, gry zespołowe, przejażdżki na kucyku, przeciąganie liny, trampolina, dużo uśmiechów i na koniec pamiątkowe zdjęcie.Pełni wrażeń, trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły
1
Wycieczka do Warszawy klasy VI
W sobotę 9 czerwca klasa VI była na wycieczce w Warszawie.Podróż odbywaliśmy pociągiem, a metrem i autobusem MPK. Naszym celem był XXII Piknik Naukowy, którego hasłem przewodnim był "Ruch" a miejscem - Stadion Narodowy 🙂 W czasie wycieczki spojrzeliśmy na Warszawę z trzydziestego piętra Pałacu Kultury i Nauki i "załapaliśmy się" na zmianę wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W końcu dojechaliśmy do Hangaru 646, gdzie mieliśmy do dyspozycji całe mnóstwo trampolin.
Podsumowanie realizacji programu profilaktycznego „Czyste powietrze wokół nas”
Podsumowanie realizacji programu profilaktycznego „Czyste powietrze wokół nas” realizowanego w rok szkolnym 2017/2018 w oddziałach przedszkolnych
Program realizowany był przy współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną w Białej Podlaskiej zgodnie z założonymi celami, a kierowany do grup przedszkolnych naszej szkoły. Celem programu było m.in. wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu oraz zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego. W czasie realizacji cyklu zajęć najmłodsi uczestniczyli w wycieczce po najbliższej okolicy, wykonywali różnorodne prace plastyczne, brali udział w zabawach typu „Rosną kwiatki” czy też „Zielony las”, poznali miłego Smoka Dinusia, zdobyli wiedzę o skutkach przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Ponadto odbyły się zajęcia interaktywne o lesie, quizy i zabawy dydaktyczne, dotyczące dbania o własne zdrowie oraz o otaczające nas środowisko. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem włączały się w realizację poszczególnych zadań i z uśmiechami na twarzach uczestniczyły w zajęciach. Emilia Olszewska7
Warsztaty pt. " Odmowa asertywna"
W środę 30 maja odbyły się warsztaty dla uczniów klas II -III pt. " Odmowa asertywna" organizowane przez fundację " Dialog" przy współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyrzecu Podlaskiem . Uczniowie dowiedzieli się na czym polega asertywna odmowa, agresja i uległość. Uczniowie mogli w grupach odgrywać scenki zachowań asertywnych. Warsztaty były bardzo ciekawe, dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadań pani prowadzącej.
Biegi przełajowe
Dnia wczorajszego odbyły się zawody w biegach przełajowych w sąsiadującej z nami Publicznej Szkole Podstawowej im.J.Kusocińskiego w Rogoźnicy. Nasi uczniowie wykazali się szybkością ale i wytrzymałością.
Szkolna reprezentacja z naszej szkoły liczyła 15 osób (8 chłopców i 7 dziewczynek).
W biegu najmlodszych dziewczynek w kategorii klas I-II drugie miejsce wywalczyła nasza uczennica Oliwia Kalenik, która zdaniem Pana Emila Nasiłowskiego jest przyszłą gwiazdą Światowej lekkiejatletyki :). Warto zaznaczyć, iż były to jej pierwsze tego typu zawody i rywalizowala z dziwczynkami starszymi od siebie. Sandra Skowron z klasy II zajęła 4 miejsce.
Biegi dziewcząt z klas III-IV już drugi rok z kolei zdominowała Julia Filipiuk, wygrywając z przewaga 20 m nad drugą przeciwniczka.W rywalizacja chłopców z klas III-IV drugie miescje zajął Przemysław Filipiuk, a trzecie miejsce zajął Aleksander Daniluk.W kategorii dziewcząt z klas 7 najlepsza okazała się Wiktoria Bogucka już 4 rok z rzędu.
W klasyfikacji drużynowej ze wszystkich szkół podatawowych w gminie Nasza szkoła w Rudnikach zajęła 3 miejsce, w nagrodzie dostajac piłkę...hura!
Naszym dzieciakom należą się olbrzymie gratulacje za występ. Ale nie tylko - najdłuższy dystans przebigł jednak nasz nauczyciel wychowania fizycznego, który dopingując biegłal przy każdym z naszych zawodników2
Dzień Języków Obcych
Dn.24.05.2018r. obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. W Publicznej Szkole Podstawowej w Rudnikach uczymy się dwóch języków obcych: angielskiego, rosyjskiego i właśnie na nich skupiliśmy się tego dnia.Tego dnia chętni uczniowie klas IV-VII wzięli udział w konkursie piosenki „Sing a Song”. Aż 16 uczniów zaśpiewało piosenki w obcym języku. Najlepsze wykonania nagrodziliśmy:
I MIEJSCE - ZUZANNA DANILUK, kl. 4b
II MIEJSCE- WERONIKA KOWALCZYK, kl.5
III MIEJSCE- MAGDALENA DĘBOWSKA, kl.6
WYRÓŻNIENIE- SZYMON SACZUK, kl.6
NAGRODA PUBLICZNOŚCI- NATALIA DANILUK, kl.7
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie dostali pamiątkowe medale oraz dyplomy.A na każdego ucznia szkoły czekał słodki poczęstunek.Do dyspozycji uczniów była również ramka selfie5
Dzień Patrona
23 maja 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Rudnikach obchodzono Dzień Patrona. Mottem święta były słowa ks. W. Bandurskiego „Naród, który ma bohaterów, nie przepada, nie tonie, nie gaśnie, a choćby zbladł na chwilę, na nowo zajaśnieć potrafi”.Obecnością w tak ważnym dla nas dniu, zaszczycili nas : proboszcz parafii św. Józefa ks. Henryk Skolimowski, p. Agnieszka Sobiesiak – wicedyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Nadrybiu wraz z delegacją uczniów, p. Magdalena Chodzińska- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim, p. Adam Szulik –sekretarz Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski, p. Piotr Siłaczuk – radny Gminy Międzyrzec Podlaski. Nie zabrakło również pań z Rady Rodziców, na czele z przewodniczącą -p. Dominiką Bieretą.Uczniowie przypomnieli sylwetkę wybitnego dowódcy powstania styczniowego – Karola Krysińskiego oraz przedstawili krótki rys wydarzeń związanych z walkami wyzwoleńczymi w 1863 roku. W krótkim programie słowno- muzycznym zaprezentowali wiersze i piosenki związane z tematyką powstania. Ciekawym elementem programu była inscenizacja ukazująca formowanie się i wymarsz oddziału powstańczego.
32Jednym z punktów uroczystej akademii było rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu na prezentację multimedialną „Niepodległość w świadomości młodych”. Główny cel konkursu to upowszechnienie wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości.
W kategorii klas VI-VII zwyciężył Szymon Saczuk ze Szkoły Podstawowej w Rudnikach
II m. zajęła Aleksandra Jabłońska ze Szkoły Podstawowej w Misiach
W kategorii klas gimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Cezary Okliński ze Szkoły Podstawowej w Misiach
Społeczność szkolna miała możliwość obejrzenia prezentacji, które zdobyły pierwsze miejsce w konkursie. Wiadomości zawarte w pokazach przybliżyły nam historyczne znaczenie najważniejszych wydarzeń dla narodu polskiego.
Rozstrzygnięto również Międzyszkolny Konkurs wiedzy o Karolu Krysińskim.Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu:
I m. Agnieszka Wrona
II m. Bożena Woźnica
III m. Cyprian Piotrowicz
Szkoła Podstawowa im. Karola Krysińskiego w Rudnikach:
I m. Szymon Saczuk
II m. Judyta Siłaczuk
II m. Dominika Melaniuk
Obchody Dnia Patrona zakończyły się prezentacją filmu, ukazującego najważniejsze szkolne wydarzenia, które miały miejsce w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym.Uroczystości związane z Dniem Patrona w naszej szkole, to kolejna, wspaniała lekcja patriotyzmu, świetnie wpisująca się w obchody Roku dla Niepodległej.
I Gminny Przegląd Przedszkolnych Zespołów Tanecznych „Taneczna Niepodległa”
18 maja 2018 r Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudnikach gościła ponad 100 przedszkolaków z terenu Gminy Międzyrzec Podlaski na I Gminnym Przeglądzie Przedszkolnych Zespołów Tanecznych „Taneczna Niepodległa”, który odbył się pod patronatem Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski Pana Krzysztofa Adamowicza. Przegląd taneczny był inicjatywą wpisaną do gminnego kalendarza wydarzeń, upamiętniających 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę.
9Rudnicką szkołę wraz z nauczycielami i rodzicami odwiedziły przedszkolaki z Publicznej Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Rzeczycy, Publicznej Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Tłuśćcu, z Publicznej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Misiach oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy.
Dzieci w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach prezentowały tańce o charakterze ludowowym i narodowym. Bardzo licznie zgromadzona tego dnia publiczność mogła podziwiać m.in. poloneza, poleczkę, układy taneczne do utworów: „Beczy koza beczy....”, „Moja Maryneczka”, „Depce konik depce”, „Flaga biało-czerwona”, „Jagusia” czy „Przepióreczka”
Występy przedszkolaków oceniało profesjonalne jury w składzie p. Magdalena Chodzińska - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim oraz p. Marta Chwdoruk pracownik Gminnego Ośrodka Kultury.
Wszystkie zespoły za udział w przeglądzie otrzymały z rąk Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudnikach p. Moniki Swórskiej oraz Jury pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz drobne nagrody rzeczowe. Przegląd zakończył się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Radę Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudnikach oraz wspólną zabawą wszystkich dzieci przy muzyce.
Celem przeglądu tanecznego było rozwijanie u dzieci wrażliwości muzycznej, prezentowanie talentów tanecznych najmłodszych, poznawanie ludowej i narodowej tradycji, integracja środowiska przedszkolnego z terenu Gminy Międzyrzec Podlaski, a przede wszystkim radosne, dziecięce celebrowanie 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.
IX Gminnym Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej
W dniu 22.05.2018 r. nasz uczeń Szymon Saczuk zajął III miejsce w konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową w Tuliłowie "IX Gminnym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej"
Otrzymaliśmy certyfikat „Szkoła młodych patriotów”!!!
Nasza szkoła w okresie od 16 października do 30 kwietnia 2018 r. wykonywała zadania przewidziane regulaminem konkursu „Szkoła młodych patriotów” Organizatorem konkursu było studium Prawa Europejskiego z siedzibą w Warszawie. Główny cel konkursu to krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego..
Wszystkie zadania oceniane były przez jury konkursu na podstawie przesłanych sprawozdań, filmików, prac plastycznych oraz protokołów konkursu. Warunkiem do otrzymania dyplomu „Szkoła młodych patriotów” było uzyskanie co najmniej 80% punktów za 7 spośród 9 zadań. Nasza placówka otrzymała punktację 100 %.
Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Renata Kurenda, która ukończyła kurs „Szkoła młodych patriotów”. W realizacji zadań konkursowych wspierali ją p. Elżbieta Czerkies, p. Emilia Olszewska oraz p. Sławomir Litwiniuk.
Do wykonania mieliśmy następujące zadania:
Zadanie 1. Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.
Zadanie 2. Przygotowanie plakatu „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Zadanie 3. Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.
Zadanie 4. Przeprowadzenie ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt. Historia Polski a patriotyzm”
Zadnie 5. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej.
Zadanie 6. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych
Zadanie 7. Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych
Zadanie 8. Motyw „małe ojczyzny w literaturze” – przygotowanie prac pisemnych. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy realizowali poszczególne zadania konkursu!
X Międzygminnym Konkurs Języka Angielskiego - "The United Kingdom and the USA - culture and geography"
Dnia 18.05 Uczniowie Naszej Szkoły Laura Dadun kl.VII oraz Jakub Mościcki po raz pierwszy wzięli udział w X Międzygminnym Konkursie Języka Angielskiego - "The United Kingdom and the USA - culture and geography". Pomimo, że wyniki naszych uczniów były wysokie, nie zajęliśmy miejsca na podium. Za to, wracamy z Rzeczycy z ważnym doświadczeniem, które wykorzystamy za rok
2
Wyniki konkursu plastycznego
Konkurs plastyczny "Jan Paweł II- człowiek modlitwy" rozstrzygnięty:
Kl. I-lll
1. Sandra Skowron
2. Dominika Zając
3. Oliwia KalenikKl. IV-VII
1.Magda Dębowska
2.Zuzanna Daniluk
3.Oliwia LitwiniukPrace w/w uczniów zostały przekazane do Tuliłowa na etap gminny.
Gratulujemy iżyczymy powodzenia😊
Pozostałe prace można oglądać na wystawie szkolnej. x.KK
Świetne miejsca w konkursie języka polskiego!
W Gminnym Konkursie językowym „Czy znasz język ojczysty?”, który odbył się w Szkole podstawowej w Tłuśćcu, uczennice naszej szkoły uplasowały się na świetnych miejscach: Wiktoria Bogucka zdobyła III miejsce w kat. klas VI-VII Weronika Kowalczyk uzyskała II miejsce w kategorii klas IV-V oraz wyróżnienie dla Dominiki Zając z kl.III Dziewczynki do konkursu przygotowywała p. Renata Kurenda oraz p.Elżbieta Czerkies. Gratulacje!
Kolejny sukces naszych uczniów!!!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi mamy- upadkom zapobiegamy” Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej w formacie A3 w dowolnej technice na temat zapobiegania najczęściej występującym w gospodarstwach rolnych wypadkom – upadkom osób. Milo nam poinformować, iż komisja, w etapie powiatowym, spośród prawie 300-tu prac, doceniała talenty plastyczne trojga uczniów naszej szkoły: II miejsce w kategorii klas IV-VI zajął Oskar Biereta Wyróżnienia otrzymali: Jakub Daniluk z kl. IV oraz Wiktoria Rybołowik z kl.III Serdecznie gratulujemy!
XI EDYCJA RAJDU ROWEROWEGO ŚLADAMI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH 🚴🏼♂️
Dnia 15 maja 2018 r. miała miejsce XI edycja Rajdu Rowerowego Śladami Powstańców Styczniowych. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski p. Krzysztofa Adamowicza. Organizatorami rajdu była Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Krysińskiego w Rudnikach oraz Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski. Kierownictwo nad rajdem objął nauczyciel historii p. Sławomir Litwiniuk, a pomoc w bezpiecznym i sprawnym przejeździe oraz zaplecze techniczne i medyczne rajdu zapewnili strażacy z OSP Stołpno w Międzyrzecu Podlaskim.
2W XI edycji rajdu wzięła udział rekordowa liczba uczestników - ponad 120 osób. Byli to uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół z terenu Gminy Międzyrzec Podlaski, Miasta Międzyrzec Podlaski oraz Gminy Drelów. Na szlaku powstańców styczniowych spotkała się młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim, Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim, Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, z Publicznej Szkoły Podstawowej w Tuliłowie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Misich, Publicznej Szkoły Podstawowej im. K. Krysińśkiego w Rudnikach oraz po raz pierwszy w historii rajdu ze Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Żerocinie.
Rajd Śladami Powstańców Styczniowych rozpoczął się przy pomniku upamiętniającym powstańców zlokalizowanym przy Szpitalu Powiatowym w Międzyrzecu Podlaskim. Następny przystanek miał miejsce na placu Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudnikach, gdzie wspominano o Karolu Krysińskim - patronie placówki, jako jednym z najdłużej walczących dowódców powstania styczniowego. W Rudnikach uczestnicy rajdu zatrzymali się również przy pamiątkowym Krzyżu poświęconym Unitom, broniącym wiary i polskości, którym na co dzień opiekuje się społeczność rudnickiej szkoły. Kolejna stacja rajdu to Dołha. Tutaj młodzież zapaliła znicze pod pomnikiem powstańców biorących udział w bitwie pod Dołhą oraz podziwiała ogromną lipę - pomnik przyrody. W Żerocinie, w związku ze 100 leciem odzyskania niepodległości, uczestnicy rajdu zatrzymali się przy Kopcu Józefa Piłsudskiego. Poznali historię tego miejsca, jego znaczenie dla lokalnej społeczności oraz zapalili znicze. W Żerocinie uczniowie oddali cześć również poległym powstańcom przy symbolicznym krzyżu przydrożnym. Z Żerocina trasa rajdu wiodła do Utrówki, gdzie także upamiętniono powstańcow.
Ostatni przystanek rajdu miał miejsce na leśnej polanie. Tutaj na cyklistów czekało ognisko przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski oraz gość specjalny - Wojt Gminy Międzyrzec Podlaski p. Krzysztof Adamowicz oraz Radny Gminy Międzyrzec Podlaski p. Sławomir Zaniewicz. Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowowej w Rudnikach p. Monika Swórska przy ognisku podsumowała rajd, wręczając dyplomy, upominki i podziękowania.
Głównymi celami tegorocznej edycji rajdu było przybliżenie postaci Karola Krysińskiego – bohatera powstania styczniowego oraz patrona Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudnikach, a także celebrowanie wielkiego święta 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto rajd zakładał kształtowanie postaw patriotyzmu wśród młodzieży, rozbudzanie zainteresowania historią naszego regionu, poznanie miejsc związanych z powstaniem styczniowych, kształtowanie szacunku do przyrody, poznanie fauny i flory okolicznych lasów,a także edukację ekologiczną – „Lasy naszym wspólnym dobrem i wspaniałym miejscem wypoczynku”.Oprac. Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Krysińskiego w Rudnikach
Wycieczka do Zakopanego i na Słowację
Spotkanie z Mistrzem Malwiną Kopron
W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z mistrzynią organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjazne Misie w Szkole Podstawowej w Misiach. Gwiazdą spotkania była lekkoatletka, mulitimedalistka Mistrzostw Polski, zdobywczyni srebrnego oraz brazowego medalu Mistrzostw Świata w rzucie młotem oraz zlota medalistka Mistrzostw Polski w rzucie oszczepem. Mistrzyni przeprowadziła rozgrzewkę dla wszystkich oraz zaprezentowala swoje umiejetnosci w rzucie młotem oraz skoku w zwyż. Nasz uczeń Szymon Saczuk zwyciężył w quzie wiedzy o mistrzyni odpowiadajac jako jedyny poprawnie na wszystkie 12 pytań! Gratulacje!
2
Aktualności
- Zapraszamy !!
- 04.09.2018
- Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
- 04.09.2018
- Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18!!!
- 24.07.2018
- Wspólna zabawa klas I-III
- 19.06.2018
- Wycieczka do Warszawy klasy VI
- 13.06.2018
- Podsumowanie realizacji programu profilaktycznego „Czyste powietrze wokół nas”
- 12.06.2018
- Warsztaty pt. " Odmowa asertywna"
- 05.06.2018
- Biegi przełajowe
- 30.05.2018
- Dzień Języków Obcych
- 28.05.2018
- Dzień Patrona
- 24.05.2018
- I Gminny Przegląd Przedszkolnych Zespołów Tanecznych „Taneczna Niepodległa”
- 23.05.2018
- IX Gminnym Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej
- 23.05.2018
- Otrzymaliśmy certyfikat „Szkoła młodych patriotów”!!!
- 23.05.2018
- X Międzygminnym Konkurs Języka Angielskiego - "The United Kingdom and the USA - culture and geography"
- 21.05.2018
- Wyniki konkursu plastycznego
- 17.05.2018
- Świetne miejsca w konkursie języka polskiego!
- 17.05.2018
- Kolejny sukces naszych uczniów!!!
- 17.05.2018
- XI EDYCJA RAJDU ROWEROWEGO ŚLADAMI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH 🚴🏼♂️
- 17.05.2018
- Wycieczka do Zakopanego i na Słowację
- 15.05.2018
- Spotkanie z Mistrzem Malwiną Kopron
- 16.05.2018