• Spotkanie z Jakubem Małeckim

          • Jakub Małecki - autor „Horyzontu” (2019), „Rdzy” (2017), czy „Dżozefa” (2011) był gościem Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wysokim. Autor, chociaż z wykształcenia jest ekonomistą, to wybrał świat literacki zamiast świata liczb. Porzucił pracę w banku, aby zająć się pisaniem książek. Krytycy twierdzą, że ma naprawdę wielki talent, a świadczą o tym liczne nagrody. Autor dał się poznać jako człowiek skromny, wrażliwy, sympatyczny, entuzjastycznie nastawiony do spotkania z czytelnikami. Wyszliśmy ze spotkania oczarowani i w dobrym humorze.

          • Uczniowie klas szóstych na wycieczce

          • 15 października uczniowie dwóch klas szóstych udali się na wycieczkę do Siedlec. Pierwszym punktem wyprawy był Park Wodny – nowoczesny obiekt pływacki. A tam oczywiście wodne atrakcje - basen sportowy, rekreacyjny, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnie, rwąca rzeka – istne szaleństwo. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się Jacuzzi.Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem zwiedzając to miejsce. Przeglądaliśmy prasę i książki z różnych epok. Zajrzeliśmy do działu zbiorów specjalnych i archiwum, gdzie pozwolono nam nie tylko oglądać, ale także dotykać starodruków, czasopism czy książek pisanych alfabetem Braille’a. Była to niezwykła lekcja biblioteczna.A na koniec najnowocześniejsze miejsce rozrywki - kręgielnia Factory. Wszyscy próbowali swoich sił podczas gry, ale również zajadali pyszną pizzę. Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy. Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni późnym popołudniem wrócili do domów. A wycieczkę zorganizowali: Emilia Olszewska, Emil Nasiłowski, Marzena Przybyłowska.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Program z okazji DEN przygotowali uczniowie klasy VIII i VII pod kierunkiem Pani Dominiki Siljańczuk i Pani Marty Oleksiuk. Młodzi artyści piosenkami i humorystycznym słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczycieli. Do życzeń dołączyło się Prezydium Rady Rodziców. Na zakończenie Akademii głos zabrała wicedyrektor szkoły Pani Elżbieta Łaziuk, która podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie, życząc jednocześnie dużo satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów w zawodzie nauczyciela. Na koniec wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom, którzy byli nieobecni na Gminnym Dniu Edukacji Narodowej.

          • Gratulujemy Awansu Zawodowego

          • Z przyjemnością informujemy, że w czasie obchodów Gminnego Dnia Edukacji Narodowej w Rzeczycy Pan Emil Nasiłowski i Pani Katarzyna Włodarczyk otrzymali awanse: Pan Emil na nauczyciela mianowanego, Pani Kasia na nauczyciela kontraktowego. Cieszymy się bardzo. Gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy, jak i w życiu osobistym. Wicedyrektor szkoły z Gronem Pedagogicznym, Samorząd Uczniowski, Prezydium Rady Rodziców Z przyjemnością informujemy, że w czasie obchodów Gminnego Dnia Edukacji Narodowej w Rzeczycy Pan Emil Nasiłowski i Pani Katarzyna Włodarczyk otrzymali awanse: Pan Emil na nauczyciela mianowanego, Pani Kasia na nauczyciela kontraktowego. Cieszymy się bardzo. Gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy, jak i w życiu osobistym. Wicedyrektor szkoły z Gronem Pedagogicznym, Samorząd Uczniowski, Prezydium Rady Rodziców

          • Spotkanie z ratownikiem medyczny pracującym w Pogotowiu Ratunkowym w Międzyrzecu Podlaskim

          • 9 października 2019 r. naszą szkołę odwiedził Pan Mirosław Jung - ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym w Międzyrzecu Podlaskim. Celem zajęć było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Przypomniał uczniom ważne telefony alarmowe. Na spotkaniu ratownik udzielał instruktażu oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Uczniowie i rodzice uczyli się, jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy, uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych, wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego. Dzięki takiej lekcji uczniowie zdobyli ważne informacje, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Panu Mirosławowi dziękujemy za profesjonalne szkolenie w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej.

          • Mecz piłki nożnej w ramach ETS

          • Wiele emocji w ostatnim dniu ETS dostarczył mecz piłki nożnej, uczniowie zmierzyli się ze swoimi nauczycielami i rodzicami. W meczu rodzice – nauczyciele zwyciężyli rodzice 3:1, natomiast przegrali z uczniami 0:2. Sukcesem dla nauczycieli zakończył się mecz z uczniami 4:1, gdzie aż 3 bramki strzeliła p. Marzena Przybyłowska, ale w rewanżu uczniowie zwyciężyli 5:1. Nauczyciele i rodzice dali z siebie wszystko, pokazali, że są w stanie dotrzymać kroku swoim wychowankom i dzieciom także na boisku. Mimo, że nie mieliśmy warunków do rozegrania meczu, a materace służyły za bramki, to mecz był na najwyższym poziomie. Brawo!

          • Sportowe wyzwania w oddziałach przedszkolnych

          • Podczas Europejskiego Tygodnia Sportu grupy przedszkolne codziennie ćwiczyły swoją sprawność fizyczną, uczestnicząc w zabawach ruchowych przygotowanych przez nauczycielki. W środę odbyła się zumba, podczas której pociechy miały wiele możliwości na wykorzystanie swojej energii i przemienienie jej w taniec. Wszyscy zebrali się w kole i uczyli się nowych tanecznych układów. To była świetna zabawa! Już parę dni później spotkaliśmy się z kolejnymi sportowymi wyzwaniami, mianowicie wszystkie dzieci wraz z rodzicami zgromadziły się, aby uczestniczyć w konkurencjach sportowych. Po przywitaniu gości nastąpiła rozgrzewka i wytłumaczenie zasad wspólnej zabawy. Przedszkolaki ćwiczyły sprawność ogólną, szybkość, dokładność, koordynację wzrokowo – ruchową, a także uczyły się zdrowej rywalizacji podczas zadań takich jak: rzut do celu, toczenie piłki, tor przeszkód, tunel. Nie zabrakło również atrakcji dla rodziców i nauczycieli, których zadaniem było celnie rzucić piłką do kosza. Na koniec wspólnej rywalizacji odbyły się zabawy z Chustą Klanza. Sprawiły one dzieciom dużo uśmiechu i świetnej rozrywki. Po wszystkich odbytych zadaniach w podziękowaniu za uczestnictwo, każde dziecko otrzymało dyplom super sportowca. Najmłodsi wykazali się największym duchem sportowej walki. Dzieci miały szansę wykazać się zwinnością i sprawnością fizyczną. Uczyły się zdrowej rywalizacji, umiejętności przestrzegania zasad oraz wartości, jakie niosą ze sobą ćwiczenia fizyczne.

            Włodarczyk Katarzyna

          • Quiz sportowy

          • W piątek 27 września w ramach ETS chętni uczniowie uczestniczyli w quizie sportowym, którego celem było rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej sportu i wszelkich form aktywności ruchowej, zainteresowanie się dyscyplinami sportu. Wykorzystanie aplikacji Kahoot zachęciło uczniów do licznego udziału w konkursie. Quiz przygotował i poprowadził nauczyciel w – fu Pan Emil Nasiłowski. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę owoce.

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • W piątek 26.09.2019 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Wszystkim uczestnikom składamy ogromne dzięki!!! Piosenka Panie Janie w różnych językach wyszła Wam fantastycznie! Wielkie gratulacje dla tych, którzy odważyli się wyjść na scenę i "połamać swoje języki" w polskich i angielskich "tounge twisters". Ci odważni, którzy czytali po angielsku to: Judyta Siłaczuk kl. VII, Kuba Barszcz kl. VII, Bartłomiej Kowalczyk kl. VI a i Oliwia Litwiniuk z kl. VI b., a po polsku Maja Kwasińska kl. V, Jan Daniluk kl. IV oraz chętni - Piotr Siłka kl. V i Amelia Mazurek kl.V.W konkursie Kahoot o EDJO najlepiej poradził sobie Szymon Saczuk z kl. VIII - pierwsze miejsce, drugie miejsce zajął Jakub Harasimiuk z kl. VIII, a trzecie Oliwia Okrasa również z kl. VIII.Wszyscy uczestnicy konkursów dostali drobne upominki, a laureaci Kahoota otrzymali pamiątkowe dyplomy.Dziękujmy za pomoc w przygotowaniach członkom Samorządu Uczniowskiego, a uczestnikom za wspólnie spędzony czas!!!Dominika Siljańczuk

          • Spotkanie z funkcjonariuszem policji

          • W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci, 26 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem policji, pracującym na co dzień w Komisariacie Policji w Międzyrzecu Podlaskim, Panem asp. szt. Bogdanem Wawryniukiem. W trakcie spotkania omówił z uczniami kwestie związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, szczególnie tym w ruchu drogowym. Uczniowie dowiedzieli się, jak najbezpieczniej dotrzeć do szkoły i z niej wrócić. Przypominał również o innych zagrożeniach, którym mogą ulec uczniowie. Funkcjonariusz omówił sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji. Spotkanie było interesujące i pouczające. Mamy nadzieję, że z przekazanych w czasie spotkania z policjantem porad, uczniowie będą korzystać przez cały rok szkolny.

          • Europejski Tydzień Sportu w klasach I-III

          • Pierwszy dzień upłynął pod hasłem ,, Integracja na sportowo”. Uczniowie klas młodszych wspólnie z rodzicami i wychowawcami bawili się i grali w gry ,, łączące pokolenia”. Przy okazji dzieci udowodniły rodzicom, że ćwiczyć każdy może - wystarczy tylko chcieć. Było wiele śmiechu, radości, ale i nauki, bo w zabawie trudno pamiętać, która strona ciała jest prawa, a która lewa. Świetnie radziliśmy sobie w grach sprawnościowych z obręczą i piłeczką pingpongową. Wiele emocji wzbudziła zabawa ,, Kto ma najwięcej piegów” podczas, której ozdabialiśmy swoich kolegów z klasy piegami z kolorowego papieru. Zwycięstwo w tej zabawie odniosła drużyna drugoklasistów. Dziękujemy Rodzicom za wspólną zabawę.Elżbieta Czerkies

          • Zajęcia rekreacyjne Nordic Walking podjęte w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu

          • Po południu na terenie szkoły i kompleksu leśnego w Rudnikach odbyły się zajęcia rekreacyjne Nordic Walking podjęte w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Trening poprowadziła mistrzyni Pani Katarzyna Jendruchniewicz. W zajęciach uczestniczyli nauczyciele, uczniowie, rodzice. Uczestnicy zaliczyli rozgrzewkę oraz instruktaż prawidłowego poruszania się z kijkami. W czasie trwania zajęć doskonalili swój chód. Aby poprawić kondycję i wytrzymałość przeszli kilkukilometrową trasę po najbliższej okolicy. Dobre humory sprzyjały aktywności ruchowej, które rekompensowały wszelkie trudy pieszej wędrówki. Nawet deszcz nie popsuł tej radości. Uczestnicy podkreślali, że włączenie tego sportu do treningu, to był strzał w dziesiątkę. Miłym akcentem był fakt, że uczniowie chcą uprawiania Nordic Walking na lekcjach w – fu. Kijków użyczył nam MOSIR z Międzyrzeca Podlaskiego i Szkoła Podstawowa w Tłuśćcu, za co serdecznie dziękujemy.

          • Rodzinna gra terenowa w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu

          • Dzisiaj tj. 25 września w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu uczniowie klas IV i V wzięli udział w rodzinnej grze terenowej, która była przeprowadzona w kompleksie leśnym obok szkoły. Zostali oni podzieleni na trzy drużyny. Pod opieką nauczycieli i rodziców wyruszyli zmierzyć się z zadaniami, pokonując znaczne odległości w lesie. Pierwsze zadanie polegało na przeniesieniu jednego z uczestników w kocu wokół drzewa, w kolejnym zadaniu wszyscy z grupy musieli w worku na czas pokonać wyznaczoną trasę. Siła rąk i sprawność potrzebne były w zadaniu, w którym dwóch zawodników z grupy musiało pokonać wyznaczoną odległość na taśmach zawieszonych nad ziemią. Najtrudniejsze okazało się zadanie, które polegało na wciągnięciu jednego z uczestników na linie na taką wysokość, aby mógł uderzyć w gong, ale daliśmy radę:-). Pogoda dopisała, wszyscy byli zadowoleni. Dziękujemy p. Emilowi Nasiłowskiemu za przygotowanie konkurencji, a rodzicom za to, że byli z nami.

          • Tńczyliśmy zumbę

          • Kolejny dzień sportowych zmagań. Dziś tańczyliśmy zumbę pod okiem trenera fitness Pani Iwony Teofilskiej. Zumba połączona z treningiem, okazała się świetnym sposobem nie tylko na dbanie o zdrowie, ale również formą budowania pozytywnych relacji wśród uczniów. Nasza społeczność mogła nie tylko zdrowo spędzić czas, ale nauczyć się także nowych układów tanecznych. Tańczenie sprawiło nam ogromną frajdę i wprawiło w dobry humor na cały dzień.

          • Europejski Tydzień Sportu zawitał do naszej szkoły….

          • W poniedziałek 23 września, w pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu. Na dużej przerwie uczniów zwabiła na górny korytarz głośna muzyka. To dziewczęta z klasy 7 przygotowały zestaw ćwiczeń przy muzyce. Na początku były to ćwiczenia rozgrzewające poszczególne partie mięśni. Po lekkiej rozgrzewce przyszedł czas na prosty układ taneczny. Prowadzące: Julia, Klaudia, Weronika i Oliwka bardzo wczuły się w role trenerek. A czy się podobało? Wystarczy spojrzeć na miny uczestników! Zapraszamy na ćwiczenia na drugiej dużej przerwie. Codziennie inne atrakcje: zumba, pilates, areobic.A w południe uczniowie klas VI wsiedli na rowery. Pomimo niesprzyjającej aury, pochmurny, poniedziałkowy poranek, został rozwiany przez uśmiechy uczestników rajdu. Zwarci i gotowi udali się do przepięknej miejscowości – Utrówka, aby napełnić brzuszki pieczonymi kiełbaskami i ziemniaczkami. Jak przystało na tak piękną okolicę, skorzystano z przechadzki między drzewami. A przy okazji „Sto lat, sto lat” usłyszał Szymon z klasy VI b. Jedni szczęśliwi, inni zmęczeni, ale wszyscy cali i zdrowi wrócili do swoich domów. Polecamy się i chcemy jeszcze. Hej….p. Renata Kurenda, p. Emilia Olszewska, p. Marzena Przybyłowska

          • Wykopki ziemniaków

          • Wykopki ziemniaków - jak było dawniej.Z inicjatywy p. Sławomira Litwiniuka kl. VI b uczestniczyła w niecodziennej lekcji spotkania z przeszłością, a mianowicie w wykopkach. Wykopywanie ziemniaków za pomocą motyki i ręczne ich zbieranie sprawiło im niesamowitą frajdę. Kopali z zapałem, starając się nie skaleczyć bulw. Wykopki się udały. Uczniowie czekają na lepszą pogodę, aby uczcić święto Pieczonego Ziemniaka. Zdobyli cenne doświadczenie, Uświadomili sobie, jak ciężko pracowali ich przodkowie, czyli babcie i dziadkowie, kopiąc ręcznie ziemniaki. Dziękujemy Panu Antoniemu Mościckiemu z Wysokiego za udostępnienie nam pola z ziemniakami i ziemniaki. Upieczone będą smakowały znakomicie.

          • Pierwsza odsłona akcji ”Narodowego Czytania”

          • Dnia 9 września 2019 roku w naszej szkole odbyła się pierwsza odsłona akcji ”Narodowego Czytania”, nad którą patronat honorowy sprawuje para prezydencka. W tym roku czytaliśmy nowele polskie, a do wspólnego czytania wybraliśmy nowelę „Katarynka” Bolesława Prusa. Cała uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00, a Narodowe Czytanie rozpoczęła kierownik Referatu Oświaty p. Marta Demczuk. Do wspólnego czytania przyłączyli się: nauczyciele, uczniowie, rodzice. Spotkanie uświetniły występy uczniów, którzy zaprezentowali scenki na podstawie „Katarynki”. Czytaniu towarzyszyła wystawa nowel polskich zaproponowanych do czytania. Mamy nadzieję, że to działanie na stałe zagości w kalendarzu imprez, gdyż jej celem jest zachęcanie dzieci do czytania naszych największych, narodowych dzieł.

          • Narodowe Czytanie w Gminie Międzyrzec Podlaski

          • 8 września 2019 r. w Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Halasach została rozstrzygnięta czwarta edycja Gminnego Konkursu Fotograficznego „Duch książki na fotografii” organizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Międzyrzecu z siedzibą w Wysokim podczas Narodowego Czytania w Gminie Międzyrzec Podlaski. Celem konkursu było wykonanie 3 zdjęć na podstawie wybranej książki i przedstawienie własnego wyobrażenia na temat miejsc, bohaterów, czasu, scen itp. Nasi uczniowie przy zaangażowaniu nauczycieli wykonali zdjęcia do czterech książek: „ Balladyny” Juliusza Słowackiego, „Dziewczynki z zapałkami” i "Królowej Śniegu" H. Ch. Andresena, „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza. Pomimo, że nie zajęliśmy I miejsca, jesteśmy dumni z siebie, bo powstały niesamowite zdjęcia. Zrobiliśmy oryginalne i pomysłowe zdjęcia związane z ulubioną książką. Wykorzystaliśmy ciekawe rekwizyty, znaleźliśmy odpowiednią scenerię. Natomiast w kategorii III – dorośli, nasi nauczyciele dobyli wyróżnienie za zdjęcia do noweli „Orka” Wł. St. Reymonta. Ciekawie prezentowały się zdjęcia dorosłych do noweli „Katarynka” B. Prusa. Wyróżnionym i uczestnikom gratulujemy. I dziękujemy!