• Pradziadom Unitom
          • Pradziadom Unitom

          • Pradziadom Unitom, którzy żyli i umierali na międzyrzeckiej ziemi, pomimo prześladowań trwając w wierze przodów i strzegąc polskiej mowy, dzięki czemu my dziś możemy być Polakami - ten oto napis widnieje na kamieniu pamiątkowym znajdującym się obok ogrodzenia naszej szkoły.

            Teren wokół pamiątkowego głazu, poświęconego Unitom oraz wokół krzyża uprzątnęli uczniowie klasy 4a wraz ze swoimi paniami E. Olszewską i M. Przybyłowską. Wszyscy  pracowali  z wielkim zaangażowaniem: zagrabiali liście, wyrywali trawę, czyścili kostkę brukową.  Uczniowie zapalili też znicze i ustawili nowe kwiaty. Oddając się pracom porządkowym i chwilom zadumy, miło i przyjemnie spędzili czas.

        • XV edycja konkursu Gmina Międzyrzec Podlaski –wczoraj-dzisiaj-jutro
          • XV edycja konkursu Gmina Międzyrzec Podlaski –wczoraj-dzisiaj-jutro

          • 26 października w Publicznej Szkole Podstawowej im. Karola Krysińskiego w Rudnikach już po raz 15 zorganizowano gminny konkurs „Gmina Międzyrzec Podlaski – wczoraj – dzisiaj – jutro”

            Do rywalizacji przystąpiło 17 uczniów z sześciu szkół gminy Międzyrzec Podlaski: Publicznej Szkoły Podstawowej im. Karola Krysińskiego w Rudnikach, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kożuszkach, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Misiach, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Halasach oraz Szkoły Podstawowej w Tuliłowie. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 25 pytań dotyczących m.in. historii, położenia geograficznego oraz walorów przyrodniczych gminy Międzyrzec Podlask

             

            Zwycięzców wyłoniła komisja sędziowska w składzie: Edyta Augustyniuk – nauczyciel PSP w Misiach, Marzena Przybyłowska – nauczyciel PSP w Rudnikach, Elwira Warpas – przedstawiciel Rady Rodziców PSP w Rudniach.

             

            Zwyciężył Szymon Saczuk z PSP w Rudnikach. Drugie miejsce zajęła Anita Ignaciuk z PSP w Kożuszkach, a trzecie Agnieszka Komińczyk z PSP w Kożuszkach. Wyróżnienie otrzymała Milena Melaniuk z PSP w Halasach.

             

            Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe od wójta Krzysztofa Adamowicza. Były również pamiątkowe dyplomy dla pozostałych uczestników konkursu. Kierownik Referatu Oświaty Monika Sierpień podziękowała nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu.

             

            Autorem pytań i koordynatorem konkursu był Sławomir Litwiniuk, a nad jego przebiegiem i organizacją czuwała dyrektor szkoły w Rudnikach Monika Swórska.

        • Wystawa fotografii ze zbiorów Pana Sławomira Litwiniuka
          • Wystawa fotografii ze zbiorów Pana Sławomira Litwiniuka

          • Dnia 23 października 2017r w naszej szkole miało miejsce otwarcie wystawy Międzyrzecczyzna w przededniu i podczas II wojny światowej  autorstwa Sławomira Litwiniuka – historyka i regionalisty. 

            Na wystawę złożyły się nigdzie niepublikowane dotąd zdjęcia i dokumenty pochodzące ze zbiorów rodzinnych autora oraz mieszańców Międzyrzeca i okolicznych miejscowości. Współorganizatorami wystawy byli Gminny Ośrodek Kultury, Gminna  Biblioteka  Publiczna oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Karola Krysińskiego w Rudnikach. Patronat nad wystawą objął Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski  p. Krzysztof Adamowicz.

                            Przybyłych do szkoły gości witali uczniowie przebrani w stroje stylizowane na modę obowiązującą w latach 30. XIX w.

                            Otwarcia wystawy dokonała Dyrektor  Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudnikach p. Monika Swórska, która powitała licznie zgromadzonych gości, a w szczególności przybyłego Wójta Gminy Międzyrzec  Podlaski p. Krzysztofa Adamowicza, Kierownika Referatu Oświaty p. Monikę Sierpień , Radnych z Gminy, sołtysów, dyrektora GOKu p. Michała Teofilskiego, p. Piotra Semeniuka prezesa Towarzystwa Sympatyków Tradycji i Historii Ziemi Międzyrzeckiej, dyrektorów szkół z terenu naszej Gminy: p. Katarzynę Radzikowską Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Halasach, p. Elżbietę Siłuch  Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Misiach, p. Agatę Chodzińsą-Zgorzałek Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Tuliłowie, p. Zenona Domańskiego Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w  Kożuszkach oraz Przewodniczącą Rady Rodziców p. Agnieszkę Biereta.

                            Następnie głos zabrał Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski p. Krzysztof Adamowicz, który uznał wystawę za cenne źródło dokumentów historycznych. Przypomniał, że Gmina realizuje projekt Ocalić od zapomnienia , a wystawy historyczne są jego nieodzowną częścią. Podkreślił  też rolę historii w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia. W podobnym tonie wypowiadali się następni prelegenci: p. Mieczysław Kalicki - regionalista z Gminy Zbuczyn oraz p. Piotr Semeniuk -     prezes Towarzystwa Sympatyków Tradycji i Historii Ziemi Międzyrzeckiej.

                            W dalszej części programu głos zabrał autor wystawy Sławomir Litwiniuk, który swą wypowiedź rozpoczął od podziękowań, które skierował w stronę Wójta Gminy, za umożliwienie zorganizowania wystawy na terenie gminy, dyrektora GOKu i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej za włączenie się i pomoc w zorganizowaniu wystawy, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudnikach za udostępnienie pomieszczenia oraz koordynowanie pracami przy urządzaniu wystawy, koleżankom i kolegom  nauczycielom za wspaniałe dekoracje. Szczególne podziękowania otrzymali: p. Irena Litwiniuk za przekazanie pamiątek rodzinnych synowi Sławomirowi , p. Agnieszka Karwowska oraz p. Halina Stysiał za podzielenie się zdjęciami i dokumentami pochodzącymi ze zbiorów prywatnych.

                                           Następne omówił poszczególne eksponaty zgromadzone na wystawie ze szczególnym uwzględnieniem dokumentów:  wezwań do dostarczania kontyngentów na potrzeby wojska niemieckiego w postaci płodów rolnych, świadectw ukończenia szkół podoficerskich, kursów PCK pochodzących z okresu bezpośrednio poprzedzającego II wojnę światową, świadectw szkolnych z okresu okupacji oraz zdjęć ukazujących życie codzienne mieszkańców miasta i wsi w czasie okupacji hitlerowskiej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty pochodzące  ze sklepu spożywczego, który działał w okresie wojny, a mianowicie oryginalna książka przychodów towarów, nie sprzedane klosze do lamp naftowych, brzytwy oraz pudełko zawierające wciąż pachnące goździki. Zwiedzający mogli też przymierzyć przedwojenny mundur strażacki.

                            Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, a przybyli goście moli poczęstować się filiżanką kawy oraz skosztować pysznego ciasta dostarczonego przez Radę Rodziców.

        • Wolontariat
          • Wolontariat

          • Od września tego roku w naszej szkole funkcjonuje Szkolne Koło Wolontariatu, którego opiekunem jest ks. K. Karolczuk. Do Szkolnego Koła Wolontariatu należą dziewczynki z kl. 7: Weronika Bogucka, Wiktoria Bogucka, Marlena Oksejuk oraz Weronika Stefaniuk, Laura Dadun, Wiktoria Węgrzyniak.

            Dziewczynki aktywnie wspierają pracę oddziałów przedszkolnych w piątkowe poranki: podejmują zabaw integracyjnych z dziećmi, zachęcają do tańca prezentując ciekawe kroki taneczne, przygotowują ciekawe pomoce dydaktyczne.

            Pod okiem pań E. Olszewskiej i A. Kowalczyk dziewczynki wykonały dekoracje jesienną na oknach w oddziale „0”. Podejmowane przez wolontariuszy działania pełnią funkcję dydaktyczną, jak i wychowawczą, uczą wrażliwości i empatii do innych. Praca szkolnych wolontariuszy wpływa pozytywnie na środowisko szkolne, jest ważna ze względu na wymiar  edukacyjno-wychowawczych.

            Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu.( Wikipedia)

             

            Zachęcamy uczniów naszej szkoły do włączenia się w pracę wolontariatu!

        • Szkolny Dzień Edukacji Narodowej
          • Szkolny Dzień Edukacji Narodowej

          • Dnia 16.10 w poniedziałek odbył się Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole. Akademie z tej okazji przygotowały panie R. Nestoruk i M.Mazurek wraz z uczniami naszej szkoły. Wszystkim uczniom i nauczycielom naszej placówki życzymy wielu sukcesów i pomyślności!

        • Wizyta dzieci z ośrodka
          • Wizyta dzieci z ośrodka

          • Wczesnym popołudniem, w dniu 10 października 2017 odwiedziła naszą szkołę grupa dzieci i młodzieży wraz z opiekunami, p.  dyr. Jolantą Modrzewską, wychowawczynią Agnieszką Litwiniuk oraz pomocą p. Anną Zasadzą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Międzyrzecu Podlaskim.

            Celem wizyty były zajęcia pod nazwą W gospodarstwie domowym mojej prababci i mojego pradziadka, które przeprowadzone zostało w izbie regionalnej przez nauczyciela historii p. Sławomira Litwiniuka. Zajęcia obserwowała również dyrektor naszej placówki p. Monika Swórską. Podczas zajęć przybyłe dzieci miały okazję obejrzeć zgromadzone rekwizyty i dowiedzieć się o ich przeznaczeniu.  Szczególnym zainteresowaniem wśród chłopców cieszyły się militaria pochodzące z okresu II wojny światowej (hełmy, menażki, manierki). Na zakończenie  spotkania został przeprowadzony konkurs podsumowujący zdobyte przez dzieci wiadomości. Wychowankowie Ośrodka bezbłędnie rozpoznawali demonstrowane wcześniej przedmioty i wiedzieli do czego służą (maselnica, wyżymaczka, kołowrotek). Za trafne odpowiedzi wszyscy otrzymali słodkie nagrody.

                            Spotkanie zaowocowało nawiązaniem współpracy między obiema placówkami oświatowymi.

        • Akcja-zbiórka elektrośmieci
          • Akcja-zbiórka elektrośmieci

          • Zachęcamy wszystkich Państwa, Przyjaciół Naszej Szkoły do włączenia się w akcję zbiórki elektrośmieci, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego  na rzecz Szkoły Podstawowej w Rudnikach.

            Zbiórka będzie się odbywała w dniach 9.10.2017 - 27.10.2017 pod hasłem: "Szkole pomagamy i świat oczyszczamy".

            Szczegóły na plakatach.

        • Ognisko
          • Ognisko

          • 27 września 2017r. po zajęciach lekcyjnych odbyło się ognisko klas I-III z okazji powitania jesieni i zbliżającego się Dnia Chłopaka. Na początek wszyscy uczniowie piekli smaczne kiełbaski a następnie odbyły się gry i zabawy sportowe na boisku szkolnym. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał słodki upominek. Ognisko przygotowały panie: B. Łaziuk, E. Czerkies, W. Ładna.

          • Zapowiedź konkursu

          • XV EDYCJA KONKURSU GMINNEGO

            „GMINA MIĘDZYRZEC PODLASKI. WCZORAJ-DZISIAJ-JUTRO”

             

             

            Organizator: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Karola Krysińskiego

            w Rudnikach

            Termin: 26.10.2017 r. godz. 9.30.

            Cele konkursu:

            - zainteresowanie historią i tradycją regionu,

            - kształtowanie postaw patriotycznych (patriotyzm lokalny) wśród dzieci
             i młodzieży,

            - wdrażanie do uczciwej rywalizacji,

            - integracja międzyszkolna.

             

             

            Regulamin konkursu:

            - W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas IV-VII .

            - Z  każdej szkoły do konkursu głównego (finałowego) przystępuje 3 reprezentantów, wyłonionych drogą eliminacji.

            - Eliminacje szkolne przeprowadzają nauczyciele w swoich placówkach w oparciuo własne materiały.

            - Wyniki eliminacji szkolnych (dane uczestników) oraz dane nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu należy podać do dnia 20.10.2017r. tel/fax. (83) 373-39-82 lub na adres email: szkola_rudniki@miedzyrzecgmina.pl

            - Dla zwycięzców przewidziane są nagrody rzeczowe, a dla uczestników pamiątkowe dyplomy.

            - Organizator zastrzega sobie prawo do ostatecznego decydowania we wszystkich kwestiach spornych i nie ujętych w regulaminie.

             

             

            Literatura obowiązująca na etapie szkolnym i finałowym:

            1. Feliks Olesiejuk, Zwyczaje i obrzędy ludu międzyrzecczyzny.  Zwyczaje związane z chrztem i niemowlęctwem. Zwyczaje, obrzędy i wierzenia ludu  międzyrzecczyzny związane z okresem Bożego Narodzenia. str. 194-205, 137-164.

            2. Informator: Piękno w nas i wokół nas, Gmina Międzyrzec Podlaski 2014.

            3. Bieżące informacje o Gminie Międzyrzec Podlaski zaczerpnięte ze strony internetowej www.miedzyrzecgmina.pl

        • Spotanie z Rodzicami dzieci przedszklnych
          • Spotanie z Rodzicami dzieci przedszklnych

          • Dnia 3.10.2017 roku odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci przedszkolnych , na którym Pani Dyrektor przedstawiła projekt wprowadzający wydłużenie godzin pracy przedszkola. Rodzice zapoznani zostali z przepisami, wymaganiami i sprawami organizacyjnymi.

        • Porządki wokół szkoły
          • Porządki wokół szkoły

          • Dnia 23.09.2017 roku w sobotę rodzice nauczyciele dzieci i pracownicy szkoły na czele z Panią Dyrektor połaczyli siły aby wspólnie uporządkować teren wokół szkoły. Było zagrabianie, wykopywanie, przekoywanie, wywożenie, wycinanie, malowanie i dużo pozytywnej enrgii. Nauczyciele przygotowali rodzicom ciasto i kawę oraz herbatę aby wyrazić wdzięczności za wsparcie i ogromne zaangażowanie.

        • Badanie postawy ciała
          • Badanie postawy ciała

          • Pielęgniarak z przychodni w Rogoźnicy, która wspólpracuje ze szkołą przebadała uczniów klasy VII w kierunku prawidłowej postawy ciała.

        • Przesiewowe badanie mowy
          • Przesiewowe badanie mowy

          • Dnia 29.09.2017 roku oraz 3.10.2017 roku w oddziałach przedszkolnych przeprowadzone zostały przez logopedkę z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Białej Podlaskiej oddział w Międzyrzecu Podlaskim Panią Małgorzatę Poniatowską przesiewowe badania mowy dzieci w wieku 3-6 lat. Wskazania i informacje dotyczące badania otrzymają rodzice oraz wychowawcy dzieci objetych badaniem, którzy razem z Panią Dyrektor  już dziś dziękują za współpracę i zaangażowanie.

        • Wycieczka do Białej Podlaskiej
          • Wycieczka do Białej Podlaskiej

          • Z okazji Dnia Chłopaka dnia 27.09.2017 uczniowie klasy IVa i IVb z wychowawcami Panią Emilią Olszewską oraz Panem Emilem Nasiłowskim wybrali się na wycieczkę do Białej Podlaskiej gdzie najważnieszym punktem dnia była wizyta w kinie.

          • Spotkanie z Panem Policjantem

          • 22 września w naszej szkole na zaproszenie Pani Dyrektor wizytę złożył Pan Policjant, który przeprowadził zarówno w oddziałach przedszkolnych jak i poszczególnych klasach pogadanki nt. bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

        • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2017/2018
          • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2017/2018

          • Dziś pierwszy dzień w roku szkolnym 2017/18, niebawem uczniowie nie tylko z naszej szkoły ale i w całej Polsce usłyszą dzwonek wołający ich na lekcje. W dniu 4.09.2017r w Publicznej Szkole Podstawowej im. Karola Krysińskiego w Rudnikach była inauguracja roku szkolnego. Uroczystość w naszej szkole zaczęła się od przekazania Szkoły Nowej Pani Dyrektor - pani Monice Swórskiej oraz podziękowaniami skierowanymi do Pana Andrzeja Kurendy. To nie koniec zmian w kadrze pedagogicznej, języka angielskiego będzie uczyła Pani Kinga Szymona na czas nieobecności poprzedniego nauczyciela, matematyki Pani Renata Nestoruk, Pani Monika Mazurek będzie uczyła w naszej placówce chemii i fizyki, Pan Janusz llczuk - geografii, Pani Anna Skórkiewicz- języka rosyjskiego, Pani Anna Teżyk - biologii i WDŻ (wychowanie do życia w rodzinie). Część artystyczną przygotowała klasa III pod bacznym okiem Pani Czerkies Elżbiety. Pani Dyrektor wyróżniła uczniów, którzy uzyskali wysoką średnią w poprzednim roku szkolnym, uczniowie ci dostaną stypendia.Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy wielu sukcesów w Nowym Roku Szkolnym 2017/18!